Ekstrakcja ósemek- kiedy należy udać się do stomatologa chirurga szczękowego?
Stany zapalne i zatrzymanie tzw. ósemek, nazywanych inaczej „zębami mądrości”, są częstą dolegliwością młodych dorosłych. Trzecie zęby trzonowe, bo nimi są w nomenklaturze medycznej ósemki, fizjologicznie wyrzynają się około 20-25 roku życia. Nawet kiedy są zdrowe i rosną prawidłowo, potrafią przysporzyć wielu problemów. Ich niefortunne położenie utrudnia mycia, a tym samym przyczynia się do rozwoju próchnicy. Zdarza się jednak, iż kłopoty z ósemką są poważniejsze: ząb przestaje się wyrzynać, dziąsło puchnie, a chory cierpi i ma gorączką. Które objawy wskazują na to, że właściwa byłaby wizyta u chirurga szczękowego? I jak znaleźć właściwego specjalistę?
Dlaczego ząb boli?
W przypadku ósemek przyczyna bólu może być podobna jak innych zębów. Brak higieny spowodowany zaniedbaniem lub trudnym dostępem powoduje rozwój osadu nazębnego, namnażanie się bakterii i w konsekwencji próchnicę. Wymaga ona pilnej konsultacji ze stomatologiem, niemniej nie musi być to chirurg szczękowy. Kiedy więc należałoby się udać do tego ostatniego?
Wielu stanów związanych z trzecimi trzonowcami nie da się rozwiązać przez proste plombowanie. Jeżeli ósemki nie mogą się wyrzynać, gdyż w łuku zębowym brakuje dla nich miejsca, zatrzymały się w kości lub rosną poprzecznie, niezbędna będzie wizyta u chirurga stomatologa.
Jak znaleźć właściwego dentystę?
Warto wiedzieć, że nie każdy stomatolog specjalizuje się w chirurgii szczękowej, tak jak nie każdy lekarz to okulista. Osoby mieszkające w większych miastach mają nieco łatwiej, gdyż np. w Krakowie czy Warszawie chirurgów stomatologów jest wielu. Ostatnimi laty daje się odczuć trend zakładania gabinetów wielospecjalistycznych zatrudniających np. protetyka, ortodontę oraz chirurga szczękowego w jednym miejscu. To spore ułatwienie dla pacjenta, także pod względem finansowym, gdyż wszystkie przeglądy czy zdjęcia RTG są wpisane do jego dokumentacji, nie gubią się i nie trzeba ich powtarzać. Na wsiach czy mniejszych miastach dostęp do stomatologa może być nieco utrudniony, m.in. ze względu na spore odległości i kiepską komunikację publiczną. Jest to wciąż nierozwiązany problem polskiej prowincji.
Na szczęście osobom mieszkającym w Warszawie łatwo będzie znaleźć właściwego specjalistę chirurgii szczękowej. Warto pamiętać, że w przypadku niektórych stanów związanych z ósemkami, gdy np. ząb rośnie w poprzek i naciska na inne trzonowce, nie ma innego rozwiązania jak jego ekstrakcja, która na stałe uwalnia chorego od stanu zapalnego i nieznośnego bólu. Na własnym zdrowiu nie należy oszczędzać!