Protetyka stomatologiczna to dziedzina stomatologii, która zajmuje się odtwarzaniem uzębienia po utracie własnych zębów. Najczęściej lekarz stosuje: mosty, implanty stomatologiczne, korony oraz protezy zębowe.
Czym dokładnie zajmuje się protetyk stomatologiczny?
Protetykiem stomatologicznym może być osoba, która uzyskała odpowiednie kwalifikacje z tego zakresu oraz ukończyła studia stomatologiczne na Uniwersytecie Medycznym. Lekarz posiadający odpowiednią wiedzę może diagnozować pacjentów oraz leczyć choroby narządu żucia, a także wykonywać uzupełnienia protetyczne.
Protetyk w Warszawie przyjmuję swoich pacjentów w nowoczesnych klinikach stomatologicznych. Najczęściej koszt konsultacji wynosi w granicach 100 zł. Podczas badania specjalista ocenia ogólny stan jamy ustnej oraz wykonuje zdjęcia rentgenowskie całej szczęki, aby dokonać dokładnej analizy.
Główne zadania, jakie wykonuje protetyk stomatologiczny to:
- leczenie bezzębia oraz ubytków,
- dobór odpowiedniej protezy,
- wszczepianie implantów zębowych,
- przygotowanie i naprawa protez,
- przygotowanie jamy ustnej do zabiegu,
- leczenie z zastosowaniem protez ruchomych i trwałych.
Kto powinien zgłosić się do protetyka w Warszawie?
Na wizytę u warszawskiego protetyka powinny zdecydować się osoby, które muszą usunąć naturalne zęby, ponieważ przeszkadzają one w mowie oraz jedzeniu, potrzebują wymienić protezę albo cierpią na bezzębie szczęki.
Warto także wybrać się do takiego specjalisty, jeśli posiadamy już uzupełnienie protetyczne i zaobserwujemy u siebie bóle głowy, bóle stawu żuchwowo-skroniowego, trudności w jedzeniu albo trudności w mówieniu.
Jak wygląda wizyta u protetyka?
Osoba, która wybiera się do protetyka w Warszawie, nie potrzebuje żadnego skierowania. Lekarz dokładnie wysłucha oczekiwań pacjenta oraz przeprowadzi wywiad związany ze zdrowiem.
W następnym kroku przeprowadzi badanie, które ma na celu ocenić stan jamy ustnej pod kątem występowania różnych chorób oraz stanów zapalnych. Podczas wizyty wykonane będzie zdjęcie rentgenowskie całej szczęki albo badanie skanerem wewnątrzustnym oraz symulacja uzupełnienia protetycznego.
Po wynikach badania zostanie opracowany specjalny plan terapii i leczenia. Jeśli pacjent go zaakceptuje to protetyk przechodzi do działania.